krzys16 / Pixabay

Archimedov zákon I – príklady

Pr. 1: Do vody ponor dutý valec so sklenenou doštičkou na konci. Prečo doštička neupadne? Nakresli do obrázka tlak, ktorým v rôznych miestach voda pôsobí na valec aj na doštičku. Akú výslednú silou pôsobí voda na valec s doštičkou.
Pr. 2: Vo vode je úplne ponorený pingpongová loptička a medená guľôčka o rovnakej veľkosti. Nakresli vedľa seba tri obrázky: loptička vo vode, medená guľôčka vo vode a myslená gulička z vody o rovnakej veľkosti vo vode. Ako na každú z guľôčok pôsobí voda? aké ďalšie sily na každú z guličiek pôsobí? Ako sa guličky budú pohybovať?
Pr. 3: Máme dve kadičky v jednej je normálne sladká voda. V druhej je voda slaná. do ktorej z nich máme hodín varené vajíčko, aby plávalo? Do ktorej máme dať vajíčko, aby kleslo ku dnu? Je možné zariadiť, aby sa vajíčko zostalo vznášať uprostred kadičky?
Pr. 4: Na čom závisí, či predmet vhodený do kvapaliny bude plávať alebo klesne ku dnu? Urob prehľadnú tabuľku.
Pr. 5: Vysvetli.
a) Čím väčšia časť lopty je ponorená pod vodou, tým ťažšie je ho udržať, aby nevyskočil z vody von.
b) V slanej vode sa ľahšie pláva.
c) Čím viac je loď naložená, tým väčšiu má ponor (tým viac je ponorená do vody).
d) Prečo je možné urobiť dúhu Brcko iba v jednom poradí?
e) Prečo pingpongová loptička v odrezal PET fľaši nepláva?


Domáce bádania: Ulom hlavičku od zápalky a daj ju do fľaše úplne zaplnené vodou. Fľaša zatvor. Keď fľašu mačkáme, sirka klesá ku dnu. Keď stisk povolíme sirka stúpa k hladine. Pozorne si prezri hlavičku zápalky na fotografiu a vysvetli pokus.


Žiaci prinesú nabudúce: vybavenie pre overenie Archimedovho zákona