Nápad je prevzatý zo zborníka k o autoservisy Heuréka 2009-2010, kam s ním prispela Katka Lipertová.
Klasický PPR (umelohmotná) vodovodnej rúrka sa rozreže na správne dlhé kusy, ich kraja začistí brúsnym a hneď sa na ne dá hrať úderom otvorenou (a napnutú dlaňou). katka odporúča priemer 25 mm, ja som skúšal rôzne priemery a zdalo sa mi, že najlepšie hrá priemer 40 mm. Väčší by som nedoporučoval, jednak je drahšie, ale hlavne už by mohol byť príliš veľký na niektoré menšie ruky.
Pre každý tón treba inú dĺžku rúrky. Ja som si vyrobil štyri sady (dokopy 32 trubiek,
čo je celá trieda) .Řezal som priamočiaru pilo s listom na umelú hmotu upevnenú do stola s vodiacou lištou. Celú sadu som narezal za pol hodiny (bez vodiacej lišty s rozměřováním to pôjde pomalšie). Začistenie sme vykonávali s deťmi v škole.
Rúrky som narezal podľa rozmerov uvedených Katkou, až v priebehu rezania som si všimol, že rúrka pre C1 nie je dvakrát dlhší ako rúrka pre C2 a nebudú ladiť oktávy. prepočítal som teda všetko do temperovaného ladenia a rúrky prerezať (odchýlky mojich dĺžok od prirodzeného ladenia nepresahujú 1 mm, preto si myslím, že nie je potrebné ďalšie vylepšovanie).
Dĺžka rúrky predstavuje štvrtinu (v otvorenom konci rúrky je kmitnite, v momente úderu ruky v rukách uzavretom uzol) vlnové dĺžky zodpovedajúce zvukové vlny, spočítané z rýchlosti zvuku v = 343 m / s pre 20 C °. Vychádzal som z frekvencie pre komorné a 440 Hz, každý poltón znamenal vynásobení (vydelení) koeficientom 12 2. Získal som nasledujúce hodnoty
(Uvádzam aj poltóny, aby bolo možné hrať aj piesne s predznamenaním) zaokrúhlené na polovice mm (presnejšie budete rezať ťažko).