Pr. 1: Uveď najdôležitejšie fyzikálne poznatok z minulej hodiny.
Pr. 2: Napíš vlastnosti, ktoré môžeme u zvuku pozorovať (v minulej hodine sme našli štyri).Pri každej vlastnosti uveď príklady dvoch zvukov, ktoré sa v nej veľmi výrazne líšia (nepoužívaj príklady z minulej hodiny).
Pr. 3: Vezmi pravítko, jeden koniec pritlač k lavici, druhý nechaj voľný. Zavolaj o voľný koniec pravítka.Meň dĺžku voľného konca pravítka a pozoruj, ako sa mení jeho zvuk.
Od čoho závisí výška zvuku, ktorý pravítko vydáva?
Pr. 4: Nie všetky predmety, ktoré vydávajú zvuky s identifikovateľnú výškou, majú voľný koniec ako pravítko (napríklad struny alebo ľudské hlasivky).
Sleduj pokus s gumičkou a hľadaj vlastnosť:
a) na ktoré závisí výška tónu,
b) ktorá určuje výšku tónu aj u kmitajúceho pravítka (je teda u pravítka vidieť).
Pr. 5: Môže sa zvuk šíriť iným prostredím ako vzduchom? Zažil si už niekedy, aby sa zvuk šíril aj mimo vzduch?Navrhni pokusy, ktorým by sa dalo preukázať, že sa zvuk šíri aj iným prostredím ako vzduchom.
Pr. 6: Zaťukej na lavicu a počúvaj, ako silný zvuk počuješ. Prilož ucho k lavici a počúvaj, ako počuješ ťukanie teraz.Šíri sa zvuk drevotrieskou, z ktorej je lavica vyrobená?
Pr. 7: Znamená výsledok pokusu, že sa zvuk vzduchoprázdne naozaj nešíri alebo je možné ešte iné vysvetlenie?
Domáce bádania: Sleduj pri jazde autom výšku zvuku motora a jednotlivé ukazovatele na palubnej doske.Pre ktorý z ukazovateľov platí, že hodnota, ktorú ukazuje, zodpovedá výške zvuku motora?
Domáce bádania: Navrhni pokus, ktorým by si mohol nájsť látky (zvukové izolátory), ktoré bráni šíreniu zvuku (opis jedného z možných riešení je v ďalšom návrhu domáceho bádania).
Nájdi zvukový izolátor.
Domáce bádania: Pokus na meranie zvukových izolátorov: nájdi mechanický budík alebo iné zariadenie, ktoré vydáva slabý zvuk, polož ho na stôl, prilož ucho k stolu a vypočuj si hlasitosť zvuku.Postupne dávaj medzi budík a stôl prekážky z rôznych materiálov a sleduj,